Mój pierwszy milion

Rodzaj lokaty bankowej, a kwestia zysków

Oszczędzanie kapitału jest bardzo trudne w okresie bardzo niskich stóp procentowych. Oczywiście najważniejsza zasada dysponowania własnymi pieniędzmi to szeroka dywersyfikacja. W artykule otrzymasz informacje o najważniejszych rodzajach lokat bankowych i zrozumiesz, czy rodzaj lokaty bankowej wpływa faktycznie na długoterminowy zysk z inwestycji.

Zacznijmy od tego, że lokata bankowa to najprostszy sposób oszczędzania, jednak dający w dalszym stopniu spore możliwości analizy potencjalnego zysku. Banki detaliczne rywalizują standardowo o depozyty swoich klientów. Im większe depozyty pozostawiane na lokatach bankowych, tym większa akcja kredytowa, a co za tym idzie zysk banku. To oczywiście dość duże teoretyczne uproszczenie. Na lokacie bankowej nie masz praktycznie żadnego ryzyka utraty kapitału, nawet po bankructwie banku detalicznego. Wtedy obowiązki wypłaty pieniędzy przejmie na siebie po prostu bank centralny. Banki detaliczne poprzez rywalizację o klientów uruchamiają w ofercie wiele rodzajów lokat bankowych. Dla klientów standardowych najkorzystniejsze są promocje sezonowe, występujące najczęściej po nowym roku. Lokaty bankowe dla nowych klientów to zdecydowanie najbardziej opłacalna propozycja. Wtedy masz do czynienia z oprocentowaniem większym nawet o kilka procent.

Naturalnie im dłużej oszczędzasz na lokacie bankowej, tym większe oprocentowanie otrzymujesz. Nie należy jednak pozostawiać na lokacie bankowej całości oszczędności, ponieważ nie jesteś w stanie przewidzieć sytuacji do ich faktycznego wykorzystania. Od pewnej kwoty banki detaliczne premiują klientów premium. Lokaty o charakterze VIP zaczynają się obecnie od mniej więcej stu tysięcy złotych i więcej. Wtedy warunki oprocentowania zmieniają się na rentierskie, większe. Lokaty rentierskie to niezwykle interesująca kategoria produktów oszczędnościowych, ponieważ bank wypłaca odsetki w formacie comiesięcznym. Niektóre banki detaliczne interesują się konkretnymi grupami klientów, chociażby lekarzami, prawnikami, maklerami, inwestorami indywidualnymi, właścicielami działalności gospodarczych. Od charakterystyki grupy docelowej zależy zatem forma niektórych lokat bankowych, a co za tym idzie większe oprocentowanie. Warto zatem zwrócić uwagę, czy bank detaliczny kształtuje ofertę w konkretnych kategoriach pracowników, dochodów, lub zgodnie z innymi czynnikami – premium.

Przedsiębiorcy mogą natomiast wykorzystać nieco większe możliwości budowania zysku z lokat kapitałowych. Wystarczy wspomnieć o tzw. lokatach jednodniowych (overnight), gdzie kapitał przekazujesz wyłącznie na jeden dzień. W przypadku stosunkowo dużych kwot pojawiających się na rachunkach firmowych takie lokaty pozwalają zarobić na drobne opłaty, a nawet realnie wspierać biznes. Lokata bankowa jest uważana za bezpieczny element budowania portfela oszczędnościowego. To faktycznie prawda, jednak rynek lokat bankowych trzeba poddawać analizom, aby faktycznie zarobić. Oceniaj zawsze realne zyski pochodzące z lokat bankowych. W ten sposób udoskonalisz nie tylko wiedzę ekonomiczną, ale przede wszystkim zaczniesz właściwie zarządzać środkami.

Artykuł przedstawił kilka najpopularniejszych rozwiązań występujących w sektorze lokat bankowych. Poznaj wszystkie rodzaje lokat bankowych, a na pewno więcej zarobisz i zaczniesz efektywniej rozdzielać kapitał między instrumenty oszczędnościowe. Oczywiście nie warto pozostawać wyłącznie przy lokacie bankowej. Wykorzystanie innych produktów inwestycyjnych (oszczędnościowych) jest mile widziane. Czy teraz dostrzegasz perspektywy racjonalnego oszczędzania z uwzględnieniem lokat bankowych?